fbpx

BIK stanie się pierwszym na świecie biurem kredytowym korzystającym z Blockchaina

Polska firma technologiczna Billon rozpocznie współpracę z Biurem Informacji Kredytowej aby przenieść i przechowywać historię kredytową 24 milionów ludzi oraz ponad miliona przedsiębiorców.

Polski BIK jest największym biurem tego typu spośród centralnej i wschodniej Europy. Współpraca ta sprawi, że Polska będzie pierwszym krajem, który przeniesie dane swoich obywateli do rozproszonej księgi głównej (blockchaina).

„Technologia Blockchain Billon zapewni biuru większe bezpieczeństwo, integralność i niezmienność danych” – mówi Billon. “Rozwiązanie w pełni zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych gwarantuje przejrzystość, namierzalną historię oraz pełną integrację danych dla wszystkich dokumentów, włączając w to wyciągi bankowe, umowy kredytowe, ubezpieczenia, rachunki telefoniczne oraz warunki użytkowania.”

BIK to przedsiębiorstwo założone przez największe banki w kraju, tj. Pekao SA, ING Bank Śląski, mBank, Santander czy Citi Handlowy, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas oraz Millenium. Przed ogłoszenie współpracy, niektóre z tych baków testowały rozwiązania dostarczane przez Billon aby upewnić się, że ich architektura blockchain jest w stanie udźwignąć ponad 150 milionów dokumentów każdego miesiąca. Ta liczba to więcej niż wystarczy aby nawet największe instytucje przeniosły się na bezpapierową obługę klienta.

“Współpraca BIK z firmą Billon ma charakter długofalowy. Wierzymy, że wykorzystanie technologii blockchain, opracowanej wedle wspólnych innowacyjnych założeń, pomoże sektorowi finansowemu zoptymalizować i unowocześnić efektywną komunikację z klientem. Nasze rozwiązanie będzie można wykorzystać także do realizacji innych usług, m.in. elektronicznego doręczenia z aktywnym potwierdzeniem oraz zdalnego zawierania umów online.” – mówi prezes BIK Mariusz Cholewa.

Rozwiązanie zostało zaakceptowane po intensywnych konsultacjach z UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), czyniąc tym samym blockchain Billon jedną z pierwszych regulowanych innowacji (RegTech) na świecie. Dodatkowo jest to pierwsze rozwiązanie na świecie, które posiada możliwość przechowywania danych na łańcuchu oraz mechanizm umożliwiający wycofanie swoich danych osobowych.

“Nasza współpraca to start prawdziwej rewolucji w zarządzaniu informacjami. Teraz jest możliwe przeniesienie się z ograniczonych scentralizowanych baz danych na demokratyczny Internet oparty o blockchain, gdzie każdy użytkownik będzie sprawował kontrolę nad swoją tożsamością” – mówi CEO Billon Andrzej Horoszczak. “Rozwiązanie to dostarczy pierwszej na świecie zgodnej z ogólnoświatowymi zasadami o ochronie danych osobowych platformy blockchain poprawiającej cały proces obsługi klienta oraz umożliwia klientom korzystanie z ich praw – czyli prawa do usunięcia danych osobowych. Naprawiamy problem kontroli danych konsumenckich tworząc pomost pomiędzy osobami prywatnymi a prawnymi. Udogodnienia te mogą wpłynąć nie tylko na sektor finansowy, spodziewamy się, że rozwiązanie to zostanie wkrótce wdrożone w branżach telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych czy mediach. Nasza współpraca to tylko pierwszy krok zapowiadający masowe wykorzystanie technologii blockchain do bezkompromisowego zarządzania dokumentami.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896