fbpx

Bank centralny Korei Południowej uważa, że narodowe kryptowaluty zakłócą stabilność finansową

Centralny bank Korei Południowej ostrzegł, że emisja kryptowaluty, która byłaby wspierana przez państwo, zagroziłaby stabilności finansowej kraju. W swoim raporcie Bank of Korea (BoK) podtrzymuje, że powstanie takich e-monet może skutkować wzrostem stóp procentowych i kryzysem płynności.

Sama koncepcja narodowej kryptowaluty czy e-pieniędzy jest nowa. Może stąd ten sceptycyzm władz Korei Południowej, które otwarcie mówią, że ​​nie zastanawiają  się w ogóle nad wydaniem tego typu waluty. Raz, że nie widzą potrzeby. Dwa – powstanie takich “monet” byłoby ryzykowne pod kątem gospodarczym. BoK wyjaśnia bowiem, że samo wprowadzenie na  rynek kryptowalut emitowanych przez bank centralny niesie za sobą niebezpieczeństwo całkowitego wyparcia papierowych pieniędzy. Działoby się tak dlatego, że ludzie prawdopodobnie preferowaliby kryptowalutę wspieraną przez państwo, którą mogliby uważać za bezpieczniejszą, niż monety czy banknoty.

Przy obecnym systemie finansowym samo wycofanie się z walut typu fiat wiązałoby się z prawdopodobnym upadkiem banków. Jak mówi Kwon Oh-ik, jeden ze współautorów raportu Banku Korei:

“Depozyty na żądanie są jednym z największych źródeł kredytów dla banków. Kiedy ludzie wyciągają pieniądze, banki podnoszą stopy procentowe lub obniżają wskaźnik rezerwy, aby zabezpieczyć więcej funduszy.”

Zmiana tego systemu byłaby ponoć bardzo niebezpieczna. Kwon wskazał ponadto, że BoK, który przeprowadził  niedawno badanie rynku kryptowalut, powinien zachować ostrożność i przeanalizować wszelkie negatywne konsekwencje, które mogą wyniknąć z emisji narodowych e-walut.

AntyKrypto

Transakcje bezgotówkowe wzrosły jednak w ostatnich latach na całym świecie, co niepokoi różne rządy. Bitcoin sam w założeniach powstał, aby rzucić wyzwanie konwencjonalnemu systemowi finansowemu i oddać kontrolę nad pieniądzem ludziom i zabrać go z zasięgu władzy państwa. Ta wizja nie podoba się globalnym guru finansowym, którzy są przesiąknięci tradycyjnym  myśleniem. Nie jest zaskoczeniem, że wiele rządów zgłosiło już obawy dotyczące kryptowalut i wezwało do ściślejszych regulacji rynku.

Z drugiej strony, nie brak krajów bardzo otwartych na nową technologię. Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych pokazał, że około 70 procent banków centralnych na całym świecie prowadzi badania nad powstaniem narodowych cyfrowych walut.

Sama szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wezwała banki centralne do rozważenia emisji walut cyfrowych, ponieważ to rozwiązanie sprawi, że zawierane transakcje byłyby bezpieczniejsze.

“Sądzę, że powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość emisji cyfrowej waluty. Zaleta [takiego rozwiązania] jest jasna. Wasze płatności byłyby natychmiastowe, bezpieczne, tanie i potencjalnie częściowo anonimowe”

– uważa Lagarde.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,261.78
ethereum
Ethereum (ETH) $ 144.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.218410
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 208.57
litecoin
Litecoin (LTC) $ 43.98
eos
EOS (EOS) $ 2.62
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 14.83
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 92.84
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.72