fbpx

AXA udowadnia, że smart kontrakty to nie tylko ICO i kotki

Ubezpieczeniowy gigant wypuścił nowy produkt o nazwie „Fizzy”, który oparty jest na Ethereum. Mam on za zadanie usprawnić wypłatę odszkodowań za opóźnione loty.

Fizzy to usługa, która obecnie dostępna jest tylko dla klientów z Francji i Włoszech, ale docelowo ma objąć cały świat oraz inne środki transportu. Dzięki smart kontraktowi działającemu na blockchainie Ethereum jest ona w stanie natychmiastowo wypłacić kompensatę, jeśli lot opóźni się więcej niż 2 godziny.

Fizzy rozwiązuje jednocześnie dwa problemy. Pierwszy to ewentualna potrzeba udowodnienia przez klienta zaistniałego opóźnienia. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że samolot spóźnił się 2 godziny i 5 minut, a linia lotnicza twierdzi, że tylko 1 godzinę i 55 minut, wobec czego odszkodowanie nam nie przysługuje. Dzięki Fizzy wszystko widoczne jest w blockchainie, czarno na białym.

Ponadto usprawniona zostaje wypłata środków – normalnie wnioski muszą być ręcznie przejrzane i zaakceptowane, co może trochę potrwać. Fizzy całkowicie automatyzuje ten proces. Sprawdza dane dotyczące lotu w blockchainie i jeśli rzeczywiście nastąpiło opóźnienie, pieniądze przelewane są na nasze konto bankowe.

Obecnie dostępne są jedynie wypłaty w tradycyjnym pieniądzu, lecz AXA chce umożliwić również wypłaty w kryptowalutach. Jest to jednak utrudnione ze względu niepewnych regulacji.

Usługa dostępna jest pod adresem www.fizzy.axa/en-gb, a klient nie wie nawet, że opiera się ona na blockchainie (i tak to powinno wyglądać!). Jeśli jednak ktoś chce przeczytać kod smart kontraktu, może to zrobić tutaj (plus wytłumaczenie działania).

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 5,233.72
ethereum
Ethereum (ETH) $ 166.67
ripple
XRP (XRP) $ 0.331568
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 308.91
eos
EOS (EOS) $ 5.43
litecoin
Litecoin (LTC) $ 79.30
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 19.57
tether
Tether (USDT) $ 1.01
stellar
Stellar (XLM) $ 0.115856
cardano
Cardano (ADA) $ 0.083126