fbpx

Amerykański Bank Centralny uruchamia indeks kryptowalutowy

W tym tygodniu Bank Rezerwy Federalnej w St. Louis dodał kryptowaluty do swojej bazy danych Federal Reserve Economic Data (FRED). To pozornie mały gest, jednak sygnalizuje dojrzewanie kryptowalut w oczach prawdopodobnie najważniejszej instytucji bankowości centralnej na świecie.

„FRED nadał 4 serie cen na różne kryptowaluty” – poinformowała w tym tygodniu Rezerwa Federalna St. Louis, w tym „Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin”. Dane o cenach są codziennie aktualizowane i obejmują okres od 2014 roku do chwili obecnej. Wszystkie dane uzyskano z giełdy kryptowalut Coinbase.

Fed w St. Louis jest jednym z 12 regionalnych banków w ramach systemu, stanowiących łącznie najpotężniejszy bank centralny na świecie. Jest częścią 8 dystryktu, do którego należą banki środkowo-zachodnie. Jest uważany za autorytet wśród badań ekonomicznych.

Bank wykorzystuje ponad pół miliona punktów danych, pochodzących z 81 źródeł. Kursy walut, PKB, stopy procentowe, indeksy konsumenckie, bankowość, indeksy cen producentów oraz inne wskaźniki istotne dla branży. Opublikowane przez FRED statystyki mają ogromne znaczenie w profesjonalnym świecie finansowym.

Fakt, że agencja rządowa tworzy kolejny indeks to informacja, która nie jest szczególnie warta uwagi. Jednak, według zwolenników jak i przeciwników kryptowalut, monety takie jak Bitcoin (BTC) działają wyraźnie przeciwko bankom centralnym. Sposób w jaki Fed apeluje do Coinbase o jego dane, oznacza że zdecentralizowane waluty osiągnęły swoją „pełnoletniość” i w oczach poważnych instytucji finansowych są poważnym elementem rynku.

Coinbase dodaje teraz więcej walut. Być może FRED będzie zmuszony je monitorować. Jednak, niezależnie od tego co się wydarzy, Fed w St. Louis wyprzedza większość banków centralnych oraz ekonomistów jeśli chodzi o znajomość rynku kryptowalut.

Bank Fed w Atlancie otwarcie naciskał na młodszych inwestorów, by omijali kryptowaluty. Oddział w San Francisco szacuje wartość Bitcoin (BTC) na znacznie niższą niż jego obecna wartość – okolice 6000 $. Stwierdzono, że 1 BTC jest warty prawdopodobnie tyle ile jego koszty wydobycia, czyli około 2 000 USD. Również Fed z Minneapolis, nalegał by ignorować aspekt walutowy i zamiast tego spoglądać w stronę technologii blockchain.

Ponownie, Fed z St. Louis uważa inaczej. Zaledwie kilka miesięcy temu wywołali oni poruszenie w ekosystemie monetarnym, publikując informację o BTC, w której określili go jako wartego rozpatrywania obok dolara. Gubernator James Bullard jest jednak o wiele bardziej ostrożny. Przyznając, że kryptowaluty są prawdziwą przyszłością pieniędzy, wyjaśnił:

„Kryptowaluty i ich rozwój może nieświadomie popychać ekonomię w złym kierunku, próbując rozwiązać ważny problem społeczny, czyli jak najlepiej ułatwić wymianę rynkową.”

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,614.47
ethereum
Ethereum (ETH) $ 259.18
xrp
XRP (XRP) $ 0.274489
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 380.68
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 297.32
tether
Tether (USDT) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.53
eos
EOS (EOS) $ 4.02
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 22.11
tezos
Tezos (XTZ) $ 3.72