fbpx

Adopcja Segwita przekroczyła 40%

Segwit to technologia zmniejszająca opłaty transakcyjne oraz umożliwiająca korzystanie z Lightning Network.
Została zaimplementowana w Bitcoinie w sierpniu ubiegłego roku i od tamtego czasu stopniowo zyskuje na popularności. Teraz już 40% transakcji w BTC odbywa się za pośrednictwem tzw. adresów segwitowych.

Początkowo Segwita obsługiwał tylko oficjalny klient Bitcoin Core w trybie konsoli oraz portfele sprzętowe Ledger i Trezor. Po zaimplementowaniu przez Electrum adopcja powoli rosła, a prawie jednoczesne (na przestrzeni kilku dni) dodanie Segwita do Coinbase oraz do Bitcoin Core w trybie GUI (zwykły interfejs) spowodowało zauważalny skok na wykresie.

Kolejny taki skok miał miejsce niedawno – 18 maja – kiedy to procent segwitowych transakcji wyniósł 43,8% (dwa dni wcześniej ok. 34,4%).

Nieznana jest jednak przyczyna tej nagłej zmiany. Zagraniczne media jednogłośnie wskazują na Xapo, które dodało obsługę Segwita, miało to jednak miejsce dopiero 24 maja, czyli prawie tydzień po skoku.

Ponieważ zespół Bitcoin Core stosuje politykę wprowadzania zmian poprzez soft forki i unikanie hardforków, korzystanie z adresów Segwitowych nie jest obowiązkowe. Jeśli część użytkowników z jakiegoś powodu nie chce korzystać z nowej technologii, oznacza to, że adopcja nigdy nie osiągnie 100%.

Nie jest to jednak koniec walki o niskie opłaty transakcyjne. Kolejną rzeczą, która pomaga je obniżyć, jest tak zwane grupowanie transakcji (batching), dzięki czemu oszczędza się miejsce w bloku. Grupowanie transakcji pomaga sieci najbardziej, gdy stosują je podmioty dokonujące wielu przelewów, przede wszystkim głównie giełdy i kantory. Dzięki prośbom społeczności Bitcoina batching zaczęły wykorzystywać Bitfinex, Binance i Shapeshift, a Coinbase i Coinbase Pro zapowiedziały, że również mają to w planach.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930