fbpx

95% kryptowalut spadnie do zera – uważa ekspert Bitwise Asset Management

Matt Hougan to szef globalnego działu badań w Bitwise Asset Management i prezes ETF.com. W czasie rozmowy z dziennikarzem Bloomberga, której zapis opublikowano wczoraj, stwierdził, że większość kryptowalut umrze.

Nowe dotcomy

Nim jednak wpadniecie w panikę, posłuchajcie, co dokładnie ma na myśli. Hougan nie uważa, że cały rynek kryptowalut ostatecznie upadnie. Widzi to trochę inaczej. Porównuje obecną sytuację (przyznajmy, niezbyt oryginalnie) do bańki dotcomów sprzed kilkunastu lat. Tak jak wtedy, rynek zalała fala firm, które opierały swoją działalność na internecie, tak dziś widać podobną modę na inwestowanie w blockchaina. Jest jednak jeden problem:

​​(…)”istnieje 2000 kryptowalut, a 95 procent z nich jest bezużytecznych i umrze bolesną śmiercią”.

Mocną stroną Hougana nie jest chyba empatia, bowiem dodaje, że:

“Im szybciej to nastąpi, tym lepiej.”

Co jednak dalej? Załóżmy, że większość tokenów i kryptowalut trafi na cmentarz historii gospodarki. Niczym nietzscheański filizof bohater naszego tekstu uważa, że przetrwają najsilniejsi i to oni będą budować nowy ład na rynku. Przy tym wraca znowu do porównań do dotcomów i przypomina, że na gruzach tej bańki powstały potęgi Amazona, Google’a, Facebooka czy Twittera.

Historia lubi się powtarzać? Podobno pewien znany nam cykl ma także mieć miejsce w kwestii blockchaina:

“Jeśli pamiętasz wczesne dni internetu […] wszyscy byli naprawdę podekscytowani korporacyjnymi intranetami.”

Teraz także mamy na rynku blockchainy prywatne i publiczne, z których te drugie mają ponoć większą szanse na wygranie wyścigu technologicznego. Prywatne sieci bloków mają jednak także zalety. Pozwalają na szybsze i tańsze rozliczenia i zarządzanie danymi. Hougan widzi w nich świetne narzędzia dla np. dla systemów zarządzania hipotekami.

Scamy

Niestety na rynku są też ewidentne scamy i te szef ETF.com widzi w idei ICO. Nie odkrywa czy tym Ameryki. Uważa, że spora część tych projektów była zaprojektowana z góry jako forma oszustwa i nie można się dziwić temu, że dziś organizatorzy owych nieuczciwych zbiórek trafiają do więzień.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 8,550.42
ethereum
Ethereum (ETH) $ 191.79
ripple
XRP (XRP) $ 0.273317
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 230.56
tether
Tether (USDT) $ 1.01
litecoin
Litecoin (LTC) $ 57.87
eos
EOS (EOS) $ 3.16
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 17.35
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 87.89
stellar
Stellar (XLM) $ 0.062293