fbpx

7 sygnałów, że możesz być uzależniony od kryptowalut

Czy cena Bitcoina jest ostatnią rzeczą, na którą patrzysz, przed pójściem spać i pierwszą rzeczą, którą sprawdzasz, kiedy budzisz się rano? Co chwilę otwierasz zakładkę CoinMarketCap w przeglądarce? Czy trudno jest zaangażować Cię w rozmowę, chyba że tematem jest blockchain? Mamy dla ciebie złe wieści: możesz cierpieć na uzależnienie kryptowalut.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją środki, które można podjąć, aby ograniczyć niezdrowy nawyk handlu kryptowalutami. Na pomoc przychodzi m.in. grupa terapeutów behawioralnych działających w Szkocji.

Dla niewtajemniczonych, Castle Craig to klinika odwykowa w Szkocji, która niedawno rozszerzyła swój program uzależnienia od hazardu, aby pomóc ludziom walczyć z obsesją na punkcie handlu cyfrowymi walutami.

Oto 7 najbardziej typowych oznak, że możesz być uzależnionym od kryptowalut, według terapeuty z Castle Craig, Chrisa Burna

  • Poświęcanie dużej ilości czasu na handel kryptowalutami, ciągłe sprawdzanie cen i myślenie o działaniach na giełdach; brak zaangażowania w inne zajęcia, takie jak praca, spotkania towarzyskie, itd.
  • Długi i problemy finansowe spowodowane stratami na giełdach.
  • Ukrywanie przed przyjaciółmi i rodziną na informacji na temat swoich działań lub problemów.
  • Wahania nastrojów, poczucie beznadziejności i depresja.
  • Niepokój, prowadzący do fizycznych objawów, takich jak pocenie się i drżenie.
  • Nierealistyczne podejście, np. próby nadrabiania strat, wierząc, że następnym razem się uda.
  • Nieudane próby kontrolowania swoich działań.

Niestety, Burns zauważa, że ​​znajomość symptomów nie zawsze wystarczać, aby znaleźć właściwą drogę. W istocie uzależnieni mają problem z uznaniem takich znaków we własnych wzorcach zachowań.

“Trader może być nieświadomy tych negatywnych skutków, zwłaszcza jeśli odnosi sukcesy i osiąga zyski” – twierdzi Burns. “Mogą z tym się wiązać poważne konsekwencje, takie jak bankructwo, utrata reputacji i szacunku do samego siebie, co czasami dzieje się z niszczycielską szybkością.”

Zdaniem terapeuty każdy jest podatny na rozwój uzależnienia od kryptowalut – nawet okazjonalni traderzy. Problem staje się coraz bardziej powszechny, z uwagi na niską barierę wejścia na ten rynek (otwarcie konta na giełdzie zajmuje kilka minut).

“Z naszych obserwacji wynika, że ludzie często zaczynają handlować kryptowalutami, traktując to jako działalność rekreacyjną, ale uzależniają się od tej aktywności ze względu na swoją naturę podatną na nałogi.” – wyjaśnia Burns. “W przeciwieństwie do zwykłego handlu akcjami, handel kryptowalutami jest słabo uregulowany, często nieprawidłowo rozumiany, ale jednocześnie ekscytujący z powodu dużych wahań cen.”

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

 

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 9,922.16
ethereum
Ethereum (ETH) $ 215.28
ripple
XRP (XRP) $ 0.316282
litecoin
Litecoin (LTC) $ 92.27
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 301.44
tether
Tether (USDT) $ 1.00
eos
EOS (EOS) $ 3.96
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 27.36
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 122.43
stellar
Stellar (XLM) $ 0.082930