fbpx

12 Wykresów pokazujących jak młody jest rynek Kryptowalut [BADANIE]

Pierwsza strona internetowa została opublikowana w 1991 roku. Od tego czasu internet niewątpliwie wywarł  (i wciąż wywiera) ogromny impakt na kształt dzisiejszej cywilizacji. Jak wiadomo porównując rynek kryptowalut (jak i branży Blockchain) do internetu nie jest porównaniem doskonałym. Jednakże spośród wszystkich “boom’ów” kryptowalutom zdecydowanie najbliżej właśnie do dotcomów. Zatem przyjrzyjmy się statystykom.

Wzrost ilości użytkowników kryptowalut

Przede wszystkim warto zauważyć, że nie da się zmierzyć dokładnej ilości użytkowników kryptowalut, ze względu na to, iż:

  • ludzie mogą mieć wiele portfeli do różnych kryptowalut
  • giełdy często tworzą nowe adresy dla każdej transakcji (wypłaty lub wpłaty), stąd nie można powiedzieć, że jeden adres portfela giełdowego odpowiada jednemu użytkownikowi giełdy

Dlatego liczby te będą szacunkowe. Badanie to szacuje wzrost liczby użytkowników na podstawie następujących danych:

  • Wzrost ilości adresów portfeli Bitcoin i Ethereum
  • Wzrost liczby aktywnych adresów Bitcoin i Ethereum
  • Wzrost użytkowników giełd kryptowalutowo-kryptowalutowych oraz kryptowalutowo-fiatowych
  • Całościowych wzrost wolumenu na giełdach

Portfele Bitcoin

Wzrost ilości adresów Bitcoin.

Całościowo jest ok. 24 mln adresów portfeli Bitcoin. Nie oznacza to, że jest 24 mln użytkowników BTC, gdyż jedna osoba może mieć więcej niż 1 adres portfela. Wiele serwisów i stron rekomenduje generowanie nowego adresu Bitcoin dla każdej wysyłanej transakcji.

Można więc określić liczbę 24 mln jako górną granicę ilości użytkowników Bitcoina na całym świecie.

Dodatkowo powinniśmy także spojrzeć na ilość aktywnych adresów BTC każdego dziennie. Aby uśrednić ilość DAU (ang. daily active users – dziennie aktywnych użytkowników), została wyciągnięta średnia miesięczna:

Największa ilość aktywnych adresów BTC jednego dnia sięgnęła 1.1 mln. Aczkolwiek Bitcoin jest obecnie traktowany jako środek do przechowywania wartości, dlatego możemy oczekiwać tu znacznie mniejszej ilości dziennych aktywnych użytkowników niż w przypadku tradycyjne aplikacje czy strony.

Portfele Ethereum

Wzrost ilości adresów Ethereum.

Podobnie jak w przypadku BTC, tak i w przypadku ETH została wyciągnięta średnia miesięczna na podstawie ilości adresów aktywnych każdego dnia.

Całkowita ilość aktywnych adresów Ethereum to 31 mln. Największa ilość aktywnych użytkowników jednego dnia wyniosła 1.1 mln.

Warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy Ethereum a Bitcoinem, ponieważ każdy smart contract ma swój osobny adres a w dodatku ETH nie jest traktowane jako środek do przechowywania wartości.

Dodatkowo można przypuszczać, że wiele osób posiadających adres BTC ma również adres ETH.

Wzrost użytkowników Giełd Kryptowalut

Rynek kryptowalut to nie tylko same portfele. Giełdy krypotwalut to kolejne źródło wartościowych danych. Niestety jedynie mała część giełd kryptowalut upublicznia statystyki dotyczące swoich użytkowników. Oto co udało się znaleźć:

Oto wykres pokazujący podział rynku pomiędzy giełdy kryptowalut (giełdy krypto-krypto oraz krypto- fiat):

Dodatkowo, na podstawie giełd, gdzie znamy ilość użytkowników korzystających z niej oraz jaki generuje ona całkowity wolumen, możemy oszacować obrót na 1 użytkownika. Dzięki temu oraz z pomocą procentowego dziennego wolumenu na giełdach, możemy oszacować całkowitą ilość użytkowników kryptowalut korzystających z giełd. Jest to około 20.2 mln użytkowników.

Rozważmy to jako minimalną ilość użytkowników kryptowalut oszacowaną na podstawie tego ilu z nich traduje na wszystkich giełdach i kupuje kryptowaluty w kantorach (tj. Coinbase).

Spójrzmy teraz na całkowity obrót wszystkich kryptowalut na przestrzeni roku 2014 – 2018. Na poniższym wykresie dane dzienne również zostały uśrednione do miesięcy:

Mimo, że wszystkie te pomiary nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi to na ich podstawie możemy oszacować liczbę wszystkich użytkowników kryptowalut na 20-30 mln ludzi rozproszonych po całym świecie.

Porównanie wzrostu użytkowników kryptowalut do wzrostu użytkowników internetu

Dzięki oszacowaniu całkowitej ilości użytkowników kryptowalut, możemy teraz spojrzeć na wzrost użytkowników internetu i ocenić jak wcześnie w trajektorii jest rynek kryptowalut.

Wykres przedstawiający wzrost ilości użytkowników internetu:

Przybliżmy wykres rozwoju ilości użytkowników internetu do lat 1990-1995 i zestawmy go z wykresem przedstawiającym wzrost ilości użytkowników kryptowalut:

Można zauważyć, że kryptowaluty osiągają podobną trakcję co wczesne lata internetu. Jeśli założyć, że rynek kryptowalut będzie podążał podobną trajektorią co internet to wygląda na to, że jesteśmy gdzieś w roku 1994 (porównując do internetu).

Można również zestawić ze sobą ilość stron we wczesnych latach internetu oraz sumę projektów kryptowalutowych (kryptowaluty + tokeny + DApps).

Na początek wzrost ilość stron internetowych:

Jeśli przybliżymy wykres przedstawiający wzrost ilości stron internetowych do lat 1991–1995 i zestawimy je ze wzrostem ilości krypto-aktyw (tokeny, które otrzymały finansowanie + DApps) w latach 2014–2017:

Z tego porównywania również można wnioskować, że rynek kryptowalut jest gdzieś w roku 1994. W ostatnim porównaniu możemy zestawić ze sobą całkowitą liczbę ICO, które otrzymały finansowanie na przestrzeni lat 2014 – 2017 oraz liczbę internetowych start-upów, które otrzymały finansowanie w latach 1991 – 1995.

*Kwoty finansowania są dostosowane do inflacji i uwzględniają jedynie finansowanie firmy internetowych/ softwereowych.

Na zakończenie

  • Warto zauważyć, że kryptowaluty i technologia Blockchain ma znacznie szersze pole do popisu niż internet, ponieważ bazują one na zdobyczach techonologicznych ogólnodostępnego obecnie internetu i mediów społecznościowych, które mogą łączyć ze sobą wiele nieznanych sobie osób, z różnych stron świata. Sprzyja to znacznie szybszemu przekazywaniu informacji oraz większym możliwością współpracy, rozwoju czy finansowania.
  • Dane przygotowane na podstawie informacji zaczerpniętych z serwisu TokenData w porównaniu do innych serwisów gromadzących dane są mocno konserwatywne (znacznie mniejsze niż, te które podają inne serwisy).
  • Wciąż jest jeszcze zbyt wcześnie i dysponujemy zbyt małą ilością twardych danych aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Trudno powiedzieć jak dokładnie trend rozwoju kryptowalut wypadnie w zestawieniu z internetem.
  • Wszystkie wykresy i podane dane są szacunkowe a ich źródła oraz osoba, która je ze sobą zestawiała są podane na dole każdego ze zdjęć.

Źródło raportu: https://medium.com/@mccannatron/12-graphs-that-show-just-how-early-the-cryptocurrency-market-is-653a4b8b2720


Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.
Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,892.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 248.23
ripple
XRP (XRP) $ 0.381517
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 409.10
litecoin
Litecoin (LTC) $ 93.59
eos
EOS (EOS) $ 6.24
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 33.12
tether
Tether (USDT) $ 1.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.125157
cardano
Cardano (ADA) $ 0.080896