fbpx

10 Bitcoinowych skandali, które powinieneś znać

Poznaj 10 głośnych kryptowalutowych skandali z ostatnich lat. Skradzione portfele, hack’owane giełdy, zniknięcia całych firm i ludzi zamieszanych w sprawy, wszystkie z wymienionych znajdziesz w tym artykule. Witamy po ciemnej stronie Krypto.  

Sierpień 2010: Bitcoin Hack

Chyba już wszyscy inwestorzy wiedzą jaki jest maksymalny zapas wszystkich Bitcoin’ów – dla przypomnienia 21 mln. W 2010 gdy sieć BTC była jeszcze bardzo młoda jeden hacker znalazł błąd w kodzie Bitcoin’a i stworzył pojedynczy block, który zawierał transakcje z 184 mld BTC. Na szczęście problem ten został wkrótce naprawiony.

Marzec 2014: Hack Mt. Gox

Jednym z największych rabunków w historii kryptowalut było złamanie zabezpieczeń giełdy Mt. Gox. Skutkowała to w kradzieży BTC o wartości 473 mln USD. Z tej przyczyny giełda ogłosiła bankructwo, co z kolei doprowadziło do śledztwa zarówno w Japonii jak i Stanach Zjednoczonych.

Styczeń 2015: Hack Bitstampa

Trzecia największa na świecie giełda kryptowalut, która przetwarzała ok 6% wszystkich bitcoin’owych transakcji musiała zawiesić swoje działania 5 stycznia, 2015 kiedy to 19,000 BTC zostało skradzione z giełdowych portfeli. Na tamten czas rezultatem były straty rzędu 5 milionów USD. Przyczyną rabunku okazało się być to, iż administrator systemu padł ofiarą phishingu. Giełda została ponownie otwarta w następnym tygodniu, po dodatkowych zaimplementowaniu dodatkowych łatek w ochronie.

Czerwiec 2016: DAO Hack

Błąd w kodzie DAO doprowadził do kradzieży ETH o równowartości 50 mln. Doprowadziło to do hard forka Ethereum. Tak narodziło się Ethereum Classic, które postanowiło dalej rozwijać infrastrukturę lecz zgodnie z zasadą, że “kod jest prawem”. Ethereum jakie dziś znamy to łańcuch bloków, który zdecydował się przywrócić inwestorom ich utracone pieniądze mimo złamania zasad ustalonych przez kod.

Lipiec 2016: Steemit.com Hack

Niecały miesiąc po hacku DAO, portal społecznościowy oparty o blockchain 0 Steem został zaatakowany i 260 kont zostało okradzionych. Użytkownicy stracili kryptowaluty Steem i Steem Dollars o łącznej wartości 85,000$.

Sierpień 2016: Bitfinex Hack

Kolejna katastrofa lata 2016 roku. Tym razem zawiodły systemy bezpieczeństwa na giełdzie Bitfinex. Hackerom udało się zabrać kryptowaluty o łącznej wartości 72 mln $. Hackerzy znaleźli lukę w zabezpieczeniach Bitfinex’owych portfeli multi-signature, które są uważane za jedne z najbezpieczniejszych.

Czerwiec 2017: Parity Hack

Hacker znalazł lukę w Portfelu Parity Multisig Wallet, co dało mu możliwość dostania się do funduszy kilku ICO: Edgeless, Casino, Swarm City oraz Aaeternity. Ironicznie hackerzy w “białych kapeluszach” samodzielnie wykorzystali lukę aby ściągnąć środki z pozostałych kont do siebie i je zabezpieczyć. Nie mniej jednak hackerowi wciąż udało się uciec z ETH o wartości 32 mln $.

Listopad 2017: Tether Hack

Firma ogłosiła na swojej stronie, że tokeny USDT o wartości 30.0 mln $ zostały skradzione z powodu ataku złośliwego oprogramowania. Spowodowało to flashcrush ceny BTC z 8300$ do okolic 7900$ w przeciągu kilkunastu minut.

Styczeń 2018: Coincheck Hack

Coincheck, Japońska giełda kryptowalut zostało okradziona (a mówiąc ściślej jej klienci, zostali okradzeni) na kwotę 530 mln $. Powodem było to, że giełda trzymała środki inwestorów na lekkich portfelach (tzw. hot wallets), które stanowią najłatwiejszy kąsek dla hackerów, gdyż mogą zostać otwarte z dowolnego komputera na ziemi.

Kwiecień 2018: Pincoin SCAM

Do dziś nikt (prócz osób zaangażowanych w kradzież, rzecz jasna) nie wiem co stało się z kwotą 660 mln $ zebraną podczas ICO Pincoin. Wiadomo tylko, że wietnamscy twórcy projektu, rozwiązali umowę o wynajem biura jeszcze w Marcu i byli powszechnie znani w Wietnamie jako “multi level scammers” (wielopoziomowi oszuści). Sprawa dotyczy ok. 32,000 ICO inwestorów.

Obserwuj nas na Telegramie i zapisz się do naszego newslettera poniżej, aby być na bieżąco.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 7,568.86
ethereum
Ethereum (ETH) $ 149.58
xrp
XRP (XRP) $ 0.226396
tether
Tether (USDT) $ 1.01
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 214.68
litecoin
Litecoin (LTC) $ 45.98
eos
EOS (EOS) $ 2.76
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 15.70
bitcoin-sv
Bitcoin SV (BSV) $ 97.00
stellar
Stellar (XLM) $ 0.055868