fbpx

Jak założyć portfel Bitcoin?

Założenie portfela Bitcoin jest pierwszym co należy zrobić, decydując się na korzystanie z tej cyfrowej waluty. Tak jak banknoty czy monety, Bitcoiny również trzeba gdzieś przechowywać i tak samo jak w przypadku gotówki możemy wybrać spośród wielu rozwiązań.

Funkcjonuje pięć głównych rodzajów portfeli Bitcoin:

  1. aplikacja komputerowa
  2. aplikacja mobilna
  3. portfel w chmurze
  4. portfel papierowy
  5. portfel sprzętowy

Zanim wybierzesz portfel

Powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

  1. Przede wszystkim, czy będzie to portfel inwestycyjny, na którym po prostu będziesz trzymał Bitcoiny jako inwestycję długoterminową, czy służący do wykonywania bieżących i częstych transakcji?
  2. Jakiego poziomu bezpieczeństwa wymagasz od swojego portfela? Prawdę mówiąc zależy to przede wszystkim od poziomu bezpieczeństwa naszego komputera.
  3. Czy portfel powinien mieć dużą mobilność? Czy chcesz logować się na nim z dowolnego miejsca?

Co wybrać?

Kiedy znasz swoje potrzeby, pozostaje Ci wybrać portfel do nich dostosowany. Masz do wyboru:

Portfel w formie aplikacji komputerowej

Portfele te cechuje niska mobilność ponieważ możemy z nich korzystać jedynie na komputerze, na którym zostały zainstalowane. Istnieje jednak możliwość zainstalowania takiego portfela na przenośnej pamięci USB. Ten rodzaj należy podzielić na jeszcze dwie podkategorie:

Portfele pełne – przechowujące cały łańcuch bloków na naszym komputerze co wiąże się z długim czasem synchronizacji oraz wysokim zużyciem zasobów komputera – zajmują coraz więcej przestrzeni na dysku twardym. Przykłady to Bitcoin Core, czyli oryginalny portfel Bitcoin oraz Armory.

Portfele lekkie –  łańcuch bloków przechowywany jest na serwerze a nie na naszym komputerze. Dzięki temu zajmują mało przestrzeni dyskowej a czas synchronizacji jest krótki. Przykłady to Multibit i Electrum.

Portfel offline

Ponieważ nie mają kontaktu z internetem to nie są w żaden sposób narażone na wirusy. Za to ich mobilność jest bardzo niska. Taki portfel możemy w łatwy sposób wygenerować sobie na stronie internetowej bitaddress.org.

Portfel mobilny

Są to portfele w formie aplikacji mobilnej, np. na telefon. Służą głównie do wykonywania błyskawicznych transakcji w restauracji, hotelu czy sklepie internetowym poprzez zeskanowanie kodu QR. Przykładem mogą tutaj być Bitcoin Wallet, Mycelium, Xapo – wszystkie do pobrania z Google Play.

Portfel przeglądarkowy

W tego typu portfelach wszystkie klucze są przechowywane na serwerach organizacji zarządzających portfelem. Z jednej strony mamy do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Z drugiej strony, nasze Bitcoiny są nieco poza naszą kontrolą, uzależnione od osób trzecich. Możemy wybrać między innymi: Coinbase, Circle, Blockchain czy Mycelium. Ze względu na specyfikę tych portfeli nie zalecamy ich do długoterminowego przechowywania Bitcoinów.

Portfel sprzętowy

Małe, lekkie urządzenie przenośne. Aby mogły działać, wystarczy, że podłączymy je do dowolnego komputera, do gniazda USB. Nie zapłacimy nimi w hotelu czy restauracji tak jak portfelem mobilnym, ale dzięki temu rozwiązaniu możemy mieć swoje Bitcoiny zawsze w kieszeni, nawet bez dostępu do internetu. Warto zwrócić tu uwagę na portfel Trezor.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo Twojego portfela zależy w 99% od Ciebie. Jeśli nie udostępniasz nikomu haseł oraz masz zabezpieczony komputer, to nie masz co się martwić o bezpieczeństwo swoich Bitcoinów. W przypadku portfeli w formie aplikacji komputerowej, możemy utworzyć kopię zapasową na pendrive’ie, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać do niego dostęp na dowolnym komputerze, np. w przypadku awarii naszego sprzętu.

Osobom początkującym polecamy portfel Multibit, ponieważ jest prosty w użytkowaniu, bezpieczny i zajmuje mało miejsca na komputerze. Czas synchronizacji jest również bardzo krótki, dzięki czemu chwilę po włączeniu portfela możemy od razu z niego korzystać. Jeśli nie chcemy trzymać portfela bezpośrednio na naszym komputerze, możemy zainstalować go na pamięci USB. Na pendrive’ie możemy także utworzyć kopię zapasową portfela czyniąc go optymalnie mobilnym. Zapoznaj się z instrukcją instalacji i konfiguracji portfela Multibit w oddzielnym artykule: http://cryptocenter.pl/jak-utworzyc-portfel-multibit/

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz