fbpx

Jak kupić Bitcoiny?

Skoro już wiesz czym jest Bitcoin oraz dlaczego warto go używać, najwyższa pora byś dowiedział się jak wejść w jego posiadanie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak pozyskać swoje pierwsze BTC, z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

Są 2 główne sposoby zakupu Bitcoinów. Poprzez kantor, lub poprzez giełdę BTC. Możesz za nie zapłacić na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym jest zwykły przelew bankowy.

Przede wszystkim potrzebny Ci portfel

Oczywiście nie będziesz trzymać swoich BTC w zwykłym skórzanym portfelu. Potrzebny Ci jest elektroniczny portfel o unikatowym numerze (tak jak numer konta bankowego) abyś wiedział gdzie masz przelewać swoje Bitcoiny.  Możliwości do przechowywania BTC jest cała masa, ale możemy wyróżnić 3 główne rodzaje elektronicznych portfeli do przechowywania Bitcoinów:

  1. portfel w postaci aplikacji przechowywanej na twardym dysku komputera (można utworzyć do niego kopię zapasową na pendrivie);
  2. portfel online, specjalne serwisy internetowe;
  3. portfel offline, w formie dedykowanego urządzenia, czyli swoisty sejf do przechowywania BTC

Co ważne, każdy portfel ma nieco inne przeznaczenie. Przykładowo portfel na Twoim komputerze będzie mniej mobilny od portfela przeglądarkowego, ale za to bezpieczniejszy (oczywiście tak długo jak Twój komputer będzie wolny od wirusów). Powinniśmy więc dopasować portfel do naszych potrzeb i wymagań. Więcej na temat przechowywania Bitcoinów dowiesz się z tego artykułu.

Giełdy czy kantory, czyli gdzie najlepiej kupić Bitcoiny?

Tutaj również jest z czego wybierać. Generalnie konta na większości giełd i kantorów służą do przechowywania minimum dwóch walut, z której jedną stanowi waluta cyfrowa, np. BTC a drugą standardowa waluta, np. PLN. Nas interesują więc giełdy i kantory, które wymieniają BTC za PLN (i PLN za BTC), ponieważ będziemy mogli łatwo zasilić konto w PLN lub dokonać wypłaty w PLN na rachunek bankowy. Jest to znacznie szybszy i mniej problematyczny sposób niż np.podwójne przewalutowanie z PLN na USD i dopiero na BTC.

Zdecydowanie bardziej polecamy korzystanie z giełdy ponieważ kantory mają zwykle duży spread (różnicę pomiędzy kursem sprzedaży i zakupu) i pobierają nie małą prowizję. W przypadku giełdy, prowizja zwykle nie przekracza 0.05% a BTC lub PLN kupujemy bezpośrednio od innych użytkowników giełdy.

Na obecną chwilę polecamy giełdę BitBay, ponieważ spready są tam niewielkie, wpłaty i wypłaty dochodzą bardzo szybko a obsługa klienta działa całodobowo. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z programu partnerskiego, dzięki któremu otrzymamy prowizję od obrotu, która jest pobierana przez giełdę.

Oto jak kupić Bitcoiny:

Krok 1: Rejestracja na giełdzie przebiega w podobny sposób jak zakładanie konta w innych serwisach internetowych. Po kliknięciu „załóż konto” na górze ekranu pojawi się pole do wpisania adresu e-mail. Chwilę po jego wypełnieniu otrzymasz maila z linkiem do dalszej rejestracji. Wypełniamy pola widoczne na zdjęciu i nasza rejestracja jest już kompletna.

Teraz pozostaje zweryfikować konto. Nie mamy w Polsce jeszcze żadnych regulacji dotyczących Bitcoina, więc jedyną podstawą prawną jest Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Z tego powodu wymagane są wszystkie poniższe dane. Weryfikacja przebiega bardzo szybko i z reguły jest potwierdzana już po kilkunastu minutach.

Krok 2: Teraz kiedy mamy już założone konto na giełdzie możemy dokonać wpłaty. W tym celu wystarczy wybrać zakładkę „wpłaty” z menu po lewej stronie, a następnie wysłać normalny przelew bankowy podając dane ze strony.

 

Krok 3: Kiedy nasze konto zostanie już zasilone, możemy teraz z menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Giełda” i wystawić ofertę kupna lub kupić Bitcoiny od innych.

Aby dodać ofertę kupna wystarczy tylko wypełnić poniższe pola. Czyli kurs po jakim chcemy kupić BTC oraz za jaką kwotę lub jaką ilość Bitcoinów chcemy zakupić (po wpisaniu kwoty w polu cena, ilość BTC zostanie obliczona automatycznie i analogicznie po wpisaniu ilości BTC ich cena również zostanie automatycznie obliczona).

Jeżeli chcemy szybko kupić  BTC od innych wystarczy wybrać zakładkę „Szybka transakcja”, a w polu „Cena PLN” podać kwotę za jaką chcemy zakupić BTC.

Spowoduje to kupno BTC wystawionych na sprzedaż przez innych użytkowników giełdy po najlepszym, dostępnym na obecną chwilę kursie. Aktualne oferty sprzedaży zawsze możemy podejrzeć nieco niżej, w tabeli:

Uwaga! Giełdy nie powinny służyć do przechowywania Bitcoinów. Po zakupie najlepiej od razu przelej je do swojego portfela BTC.

Podsumowując, aby kupić Bitcoiny wystarczy tylko założyć elektroniczny portfel do ich przechowywania oraz zarejestrować się na giełdzie. Następnie należy przelać środki z rachunku bankowego na giełdę, a następnie zakupić za nie BTC. Kupione Bitcoiny najlepiej przesłać na swój portfel, gdzie będą najbezpieczniejsze.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz