fbpx

Darmowe Kryptowaluty? Czyli czym jest Airdrop i jak bezpiecznie z nich korzystać

Tak jak opisaliśmy w temacie, Airdrop to, najprościej ujmując, darmowe kryptowaluty. A raczej, „darmowe” ponieważ jednak trzeba coś zrobić aby je dostać.

Z reguły zadania związane z Airdropami są jednak dziecinnie proste i zajmują od kilku do kilkunastu minut. Przykładowe zadania to zapis na newsletter, podanie podstawowych danych wraz z adresem portfela ETH (lub innej platformy), udostępnienie określonych treści w mediach społecznościowych, zaproszenie znajomych do zapisu, itd. Nazwa darmowe kryptowaluty bierze się stąd, że nie musimy inwestować własnego kapitału aby je zyskać. Jedynym co inwestujemy jest określona ilość czasu potrzebna na wykonanie zadań niezbędnych do ukończenie Airdropa i otrzymania darmowych kryptowalut.

Korzystanie z Airdropów może się opłacić, ponieważ projekty takie jak chociażby NANO (wtedy jeszcze Raiblocks) również rozdawały swoje monety wśród społeczności za darmo. Na początku roku 2017 można było zgarnąć nawet kilka/ kilkanaście TYSIĘCY tej kryptowaluty za proste czynności, wymagające dosłownie kilkuminutowego zaangażowania. ATH (all time high – czyli najwyższa cena na wykresie) NANO przekroczyła 30$ za sztukę. Całkiem niezły wynik biorąc pod uwagę, że były to darmowe kryptowaluty. Aby je otrzymać wystarczyło zaryzykować jedynie utratę kilkunastu minut czasu. Kolejnym przykładem może być chociażby EXRN, którego 70% zapasu zostało rozdane społeczności nieco ponad pół roku temu. Wtedy wiele osób traktowało to jako SCAM i zwykły fork XRP. Jednakże 10 000 000 jednostek tej krypto, które dostałem w zamian za wypełnienie prostego formularza, (co zajęło mi mniej niż 5 minut) jest obecnie warte ponad 5000 PLN!

Dlaczego więc projekty rozdają darmowe kryptowaluty?

Oczywiście jest to zwyczajny zabieg marketingowy, mający na celu nakłonić społeczność kryptowalut i blockchain do zainteresowania się projektem. Wiadomo, że nic tak nie przyciągnie mas jak darmowe gadżety, upominki, przekąski czy mimo, że jeszcze nic nie warte (lub niewiele warte), ale za to DARMOWE kryptowaluty.

BHP korzystania z Airdropów, czyli jak bezpiecznie zyskiwać darmowe kryptowaluty

Są to zasady, których dla własnego bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas uczestnictwa w Airdropach i polowań na darmowe kryptowaluty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jak w każdej rozwijającej się i nieuregulowanej jeszcze branży, tak i tutaj możemy natrafić na wiele SCAM’ów (czyli oszustw). W końcu nie znamy intencji osób, które dają nam ładnie wyglądające opakowanie, „prezent niespodziankę” – czyli darmowe kryptowaluty. O tym co było w środku dowiemy się dopiero po jakimś czasie.

Gdy okaże się, że projekt faktycznie się rozwinął i darmowe kryptowaluty, które otrzymaliśmy są cokolwiek warte (lub też kompletnie nic!). Warto także zwrócić uwagę, że darmowe kryptowaluty, które otrzymujemy teraz, będziemy mogli spieniężyć dopiero jak staną się one tradable. Czyli można będzie nimi handlowania na giełdzie lub chociażby przesyłać z adresu na adres. Dlatego jeśli planujemy regularnie wykonywać Airdropy i zarabiać darmowe kryptowaluty to trzeba liczyć się z tym, że z reguły tokenty otrzymane np. dzisiaj spieniężymy najwcześniej za kilka miesięcy.

Trzeba także założyć, że wykonując zadania dla niektórych projektów okaże się, że zmarnowaliśmy bezpowrotnie „x” minut naszego życia. Wypełnianiając formularze oraz lajkując i udostępniając treści na Facebooku czy Twitterze, w nadziei, że otrzymamy upragnione darmowe kryptowaluty,  po czym projekt okaże się być totalnym niewypałem. Z drugiej strony to tylko kilka minut, za które możemy otrzymać wynagrodzenie w kryptowalutach projektu będącego na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wartość tych kryptowalut ma więc największy potencjał do wzrostu.

Podczas Airdropów obowiązują 3 zasady:

1. NIGDY nie podawaj danych, które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.

  • NIE PODAWAJ klucza prywatnego do portfela ETH (lub jakiegokolwiek innego klucza prywatnego). Jeśli Airdrop o nie prosi, oznacza to, że na 100% jest to SCAM;
  • NIE PODAWAJ skanów swojego dowodu/ paszportu, PESEL’u i innych dokumentów poświadczających Twoją tożsamość. W końcu nie jesteś inwestorem ICO, więc nie ma zasadności, aby ktokolwiek kazał Ci przejść przez proces KYC (know you customer – poznaj swojego klienta);
  • WEŹ POD UWAGĘ, że podając swojego Gmail’a oraz numer telefonu powiązany z kontem Google, istnieje ryzyko, że ktoś wykwalifikowany będzie w stanie ominąć Twoje 2FA (2-Factor Authentication – zabezpieczenie dwupoziomowe) na portfelu czy giełdzie. Najlepiej podawaj więc inny email i inny numer telefonu niż wykorzystuje authenticator lub giełda, na której się rejestrowałeś.

2. NIGDY nie podawaj adresu portfela giełdy, ponieważ to giełda dostanie Twoje darmowe kryptowaluty, a nie Ty. Tak samo jak podczas inwestowania w ICO najlepiej założyć prosty portfel obsługujący określony format tokenów ICO. Grunt abyś to Ty był właścicielem klucza prywatnego portfela. W przypadku tokenów ERC20 dobrym rozwiązaniem jest MyEtherWallet – MEW. Jak go założyć dowiesz się z tego artykułu: LINK.

3. NIGDY nie wysyłaj BTC/ ETH czy jakichkolwiek innych kryptowalut osobom organizującym Airdropa. Całą ideą Airdropa jest otrzymywanie darmowych kryptowalut (lub w zamian za jakieś konkretne, niezbyt skomplikowane aktywności) ALE nigdy w zamian za inne kryptowaluty. Jeśli podczas Airdropa proszą Cię o wysłanie jakiś walut fiat/ kryptowalut oznacza to, iż na 99.9% jest to SCAM.

Podsumowanie – Czy warto starać się o darmowe kryptowaluty?

Czy warto więc poświęcać swój czas na wypełnianie zadań, o które proszą nas organizatorzy Airdropa? Jest to bardzo subiektywna opinia, natomiast osobiście uważam, że warto. Nie zajmuje to dużo czasu, a ryzyko związane byciem oszukanym w jakikolwiek sposób jest ograniczone do zera, o ile pamiętamy o zasadach korzystania z „dobroduszności” projektów kryptowalutowych, mamy zainstalowanego antywirusa i nie pobieramy dziwnych plików z nieznanych źródeł.

Uznałem, że nawet jeśli 1/1000 projektów rozdających darmowe kryptowaluty da mi takie rezultaty jak EXRN czy NANO to zdecydowanie warto poświęcić po kilka minut aby zbadać wszystkie potencjały. Zwykła statystyka mówi, że nawet gdyby tylko 1 projekt na 1000 osiągnął taką wartość jak EXRN a pozostałe 999 byłoby warte całe NIC to przy założeniu, że na każdy Airdrop poświęciłem 5 minut, zarabiałem ponad 80 PLN za godzinę, wypełniając ankiety i udostępniając posty na Facebooku czy Twitterze. Oczywiście tak jak wiele airdropowców, możesz utworzyć konta na mediach społecznościowych jak i maile służące jedynie do wykonywania zadań.

Jeśli chcesz zbierać drobniaki, które niegdyś mogą okazać się sporo warte, ryzykując przy tym jedynie utratę części swojego czasu to zapraszam Cię do sprawdzania na bieżąco działu Darmowe Kryptowaluty na naszej stronie CryptoProfit. Będziemy tam opisywać przeróżne Airdropy oraz w prostych krokach podawać co należy zrobić, aby otrzymać darmowe kryptowlauty. Przedstawimy także szacunkową wartość tokenów na dzień Airdropa, jak i czas potrzebny do wykonania zadań.

Nie przegap ważnych informacji!

Otrzymuj najważniejsze informacje
i ekskluzywne materiały na temat kryptowalut.

Invalid email address
Pamiętaj, że możesz wypisać się w każdej chwili.

Komentarze (Brak)

Zostaw Swój Komentarz